Piece a właściwie kotły centralnego ogrzewania z podajnikiem, w przeciwieństwie do kotłów zasypowych pozwalają na automatyczne dozowanie paliwa do kotła. Systemy podawania paliwa do palnika kotła opalanego pelletami dzielą się na ślimakowe oraz pneumatyczne. Te drugie pozwalają na transport paliwa nawet z sąsiedniego pomieszczenia, które w całości lub części może być przeznaczone na składowanie nawet całorocznego zapasu paliwa. W takim przypadku nie ma konieczności systematycznego uzupełniania paliwa. Ślimakowe podajniki dostarczają paliwo z zbiornika zlokalizowanego obok kotła o określonej pojemności. Taki zasobnik należy już systematycznie uzupełniać. Nie wiąże się to jednak z uciążliwością porównywalną do uzupełniania zasobnika ekogroszkiem. Worki pelletu są lżejsze (15 kg), a samo przesypywanie nie wznieca kurzu i pyłu. 

Piece CO z podajnikiem - na pellet

 

Piec CO z podajnikiem - BioWin 2Kocioł CO z podajnikiem BioWIN2 Touch
Piec CO z podajnikiem - BioWin 2 LiteKocioł CO z podajnikiem BioWIN Lite
Piec CO z podajnikiem - BioWin XLKocioł CO z podajnikiem BioWin XLJak wygląda obsługa pieca na pellety z podajnikiem ?


Aby to wyjaśnić, należy nieco poznać budowę kotła na pellet. Najważniejsze części systemu to: elektronicznie sterowany palnik, ruszt, wentylator, zapalarka (grzałka). Naturalnie to nie są wszystkie elementy kotła – wymieniliśmy tylko te, które bezpośrednio odpowiadają za przeprowadzanie procesu spalania pelletu. Na jego początku uruchamiany jest palnik, grzałka inicjująca zapłon oraz wentylator. Następnie podawana jest rozruchowa dawka paliwa a czujnik, np. fotokomórka sprawdza czy nastąpił zapłon paliwa. Jeśli pojawi się płomień rusza podajnik, który zaczyna stale dostarczać niewielkie dawki paliwa.

Sterownik kotła ma zadany czas podawania paliwa oraz inne parametry regulujące spalanie jak siłę nadmuchu wentylatora. Gdy woda w kotle nagrzeje się do zadanej wartości (regulowanej przez termostat), podajnik wstrzymuje swą pracę. Wentylator natomiast pracuje nadal aż otrzyma sygnał o zgaśnięciu płomienia. Gdy woda w kotle obniży swoją temperaturę o pewną wartość (zgodnie z ustawioną histerezą) procedura rozpalania rozpoczyna się na nowo. Dzięki takiej pracy, kocioł na pellet potrafi wygenerować spore oszczędności na ilości spalanego paliwa.

Takiej możliwości nie mają kotły z podajnikiem na ekogroszek, gdzie kocioł poza pracą przechodzi jedynie w stan podtrzymania płomienia. Ponadto wysoka sprawność kotła na pellety jest osiągana dzięki dodatkowemu doprowadzeniu powietrza wtórnego do spalin znajdujących się ponad rusztem. Spaliny te zawierają spore ilości niedopalonych cząstek, zwanych gazem drzewnym. Ich dopalenie zdecydowanie polepsza sprawność kotła.
Gdzie w tym wszystkim jest rola samego użytkownika ? Jeżeli kocioł został odpowiednio wyregulowany i spalamy paliwo odpowiedniej jakości, to nasza praca ogranicza się do pilnowania zasypu podajnika oraz wyczyszczenia pojemnika popiołu (b. rzadko - max kilkukrotnie na sezon grzewczy).

Jakość pelletuNa koniec jeszcze parę uwag dotyczących samego paliwa. Do ogrzewania domu warto wybierać pellety najwyższej jakości. Część asortymentu dostępnego na rynku nie spełnia jakichkolwiek norm, gdyż są przeznaczone do spalania w kotłach przemysłowych. Taki pellet może także zawierać oprócz sprasowanych wiór domieszki różnych zanieczyszczeń np. piasku. Spalanie takiego pelletu negatywnie oddziałuje na kondycję systemu grzewczego. Ponadto mogą się rozpadać w trakcie podawania przez podajnik ślimakowy. Dobrej jakości pellet można poznać po certyfikatach DIN Plus oraz EN Plus A1. Wartość opałowa takiego pelletu powinna wynosić nie mniej niż 16,5 MJ/kg.

 

Prezentacja urządzeń i rozwiązań systemowych 2018

Animacja działania kotła BioWIN 2 Exklusiv

BioWIN 2 / BioWIN 2 Touch / BioWIN lite montaż - złożenie urządzenia

myComfort aplikacja mobilna do obsługi urządzen WINDHAGER

Windhager Prezentacja producenta

Windhager BioWIN 2 TOUCH, BioWIN 2, BioWIN Lite prezentacja produktu 2017

Windhager PuroWIN Rewolucja w ogrzewaniu zrębką drzewną