Nasze kotły na pellet, począwszy od kotła Lite a kończąc na serii Exklusiv to wysoko zaawansowane urządzenia grzewcze, które do prawidłowej i ekonomicznej pracy wymagają dobrego pelletu. Dobrego pelletu – no właśnie, czyli jakiego ?

Po pierwsze – czym jest pellet ?

Pellet drzewny produkuje się z odpadów drzewnych, wiór, trocin itp. Proces produkcji nie jest skomplikowany a za kluczowe uznaje się odpowiednie przygotowanie surowca. Musi on być doprowadzony do odpowiedniej wilgotności, zwykle poniżej 12 – 10% i mieć właściwą granulację. W tym celu stosuje się suszenie i mechaniczne rozdrabnianie. Następnie materiał zamieniany jest w granulat pod dużym ciśnieniem, chłodzony i pakowany. Dla ciekawostki dodamy żę pellty mogą także powstawać z biomasy (np. siana, biomasy roślin energetycznych) lub łusek słonecznika.

Źródło pelletu. 

Ten fakt jest bardzo często pomijany przez nabywcę, który kieruje się wyłączenie ceną pelletu. Naprawdę nie warto kupować pelletu niewiadomego pochodzenia. Nie ma znaczenia czy kupujemy w lokalnym sklepie czy zamawiamy przez internet. Pellet musi mieć swojego producenta, z deklarowanymi właściwościami, datą i miejscem produkcji. Zapakowany musi być szczelnie, tak by nie nabierał wilgoci przy dłuższym składowaniu. Kaloryczność pelletu musi być podana na opakowaniu a jej średnia wartość wynosić powinna około 19 MJ/kg.

Właściwości dobrego pelletu

Są cechy, które odróżniają dobry pellet od pelletu gorszej jakości. W pierwszej kolejności zwracamy uwagę na wygląd pelletu. Powinien być dobrze sprasowany, gładki i bez widocznego pyłu. Powierzchnia powinna być śliska, nie chropowata. Granulacja musi być jednorodna. Nie bez znaczenia jest również barwa pelletu. Jeśli jest jednolita, daje to nadzieję że do produkcji nie zostały użyte żadne dodatki np. zmielone fragmenty płyt mdf. Zbyt ciemna barwa może rodzić podejrzenia że pellet w czasie produkcji był zbyt długo suszony. Celowo piszemy podejrzenia, gdyż np. pellet z dębu będzie wyraźnie ciemniejszy. Warto jednak zachować czujność. Jeśli mamy możliwość, przeprowadźmy próbę wody. Pellet który po kilku minutach przebywania w pojemniku z wodą się rozpada prawdopodobnie nie jest zanieczyszczony dodatkami. Natomiast przy normalnym przechowywaniu, granulki pelletu nie mogą się rozpadać. Rozpadający się pellet świadczy o jego zbyt dużej wilgotności lub słabym sprasowaniu, a jedno i drugie dyskwalifikuje produkt.

Poprawne spalanie pelletu

Dobry pellet pali się czysto, ładnie pachnie, nie kopci. Wszelkie przemycone dodatki będą owocowały szlakowaniem, tworzeniem żużli i spieków. Szacuje się, że przy prawidłowej pracy kotła i pellecie dobrej jakości na każde 1000 kg spalonego pelletu przypada tylko około 5 kg popiołu. Dymu w zasadzie nie powinno być wcale.

Certyfikaty

Warto zwrócić uwagę na jeszcze jedną informacje które podaje producent pelletu na opakowaniu. Chodzi o przyznane certyfikaty. Certyfikat ENplus to europejski standard jakości pelletu drzewnego. Wraz z certyfikatem DINplus stanowią standard dla tego rodzaju paliwa, wymaganym przez producentów kotłów, dystrybutorów pelletu, sieci detaliczne czy sektor energetyczny. Certyfikacją objęty jest cały łańcuch dostaw pelletu – od pierwotnego producenta, poprzez jego konfekcjonowanie, opakowanie i handel produktem finalnym.

Prezentacja urządzeń i rozwiązań systemowych 2018

Animacja działania kotła BioWIN 2 Exklusiv

BioWIN 2 / BioWIN 2 Touch / BioWIN lite montaż - złożenie urządzenia

myComfort aplikacja mobilna do obsługi urządzen WINDHAGER

Windhager Prezentacja producenta

Windhager BioWIN 2 TOUCH, BioWIN 2, BioWIN Lite prezentacja produktu 2017

Windhager PuroWIN Rewolucja w ogrzewaniu zrębką drzewną