We wpisie dotyczącym doboru kotła do zapotrzebowań budynku na moc wspomnieliśmy o przykrych następstwach źle dobranego źródła ogrzewania na paliwo stałe. W tym wpisie chcielibyśmy to odnieść do współczesnego budownictwa energooszczędnego. 

 

Budownictwo energooszczędne

 

Od początku roku 2017 obowiązują zmienione normy zapotrzebowania budynków na energię przeznaczoną do ogrzewania, wentylacji, chłodzenia, przygotowania ciepłej wody i oświetlenia. Zmiany te wymuszają stosowanie coraz to nowszych materiałów budowlanych o zmniejszonym współczynniku przewodzenia ciepła. Aktualnym trendem jest budowa domów z ceramiki poryzowanej i betonu komórkowego. Rozwija się także budownictwo szkieletowe, znajdujące od wielu lat uznanie zwłaszcza w krajach skandynawskich. 

Widać również bardzo duży postęp rozwiązań oferowanych w stolarce okienno-drzwiowej. Duże połacie okien o niskim współczynniku U pozwalają nie tylko cieszyć się wspaniałym widokiem z naszego domu. Przy prawidłowym usytuowaniu przeszkleń, w słoneczny dzień można liczyć na znaczne zyski energetyczne pochodzące z słońca. Dodatkowo nowoczesne systemy wentylacji mechanicznej (także te z odzyskiem ciepła w formie rekuperacji) pozwalają na stosowanie bardzo szczelnych profili pozbawionych jakichkolwiek nawiewników.  Wykonane prawidłowo izolacje, zaczynając od gruntu przez ściany a kończąc na dachu są niezbędnym uzupełnieniem budynku który niektórzy określają jako termos. 

Naturalnie technika grzewcza musi nieustannie reagować na zmieniające się uwarunkowania zewnętrzne. Obowiązujące normy są i będą coraz bardziej rygorystyczne. Wyzwaniem jest także  rosnąca świadomość inwestorów, którzy coraz częściej wolą przeznaczyć większą pulę środków na budowę otrzymując w zamian tańszą eksploatację budynku. Nie bez znaczenia jest także poczucie odpowiedzialności za stan środowiska naturalnego. 

Na tym tle kocioł na pellety wygląda bardzo dobrze. A jak jest w praktyce ?

Nowoczesne kotły na pellet firmy Windhager są to urządzenia w pełni zautomatyzowane, których obsługa sprowadzona jest do absolutnego minimum. Ogranicza się do pilnowania zasypu oraz okresowego wyniesienia popiołu. Dodatkowo zastosowane rozwiązania doskonale współgrają z budownictwem energetycznym. Duży zakres mocy pozwala na płynną pracę w nowoczesnym budynku i zapewnienie komfortu cieplnego jego mieszkańców. Samo sterowanie mocą kotła odbywa się z wykorzystaniem czujnika temperatury zewnętrznej i w oparciu o ustaloną krzywą grzewczą. Dzięki temu moc kotła jest zawsze taka jaka powinna być, bez tworzenia zbędnych nadmiarów energetycznych co pozwala na spore oszczędności. Dodatkowym atutem są dedykowane zestawy hydrauliczno-pompowe w które może zostać wyposażona kotłownia. Są to gotowe rozwiązania dla choćby tak popularnego dziś ogrzewania podłogowego, układów mieszanych (podłogówka i grzejniki) oraz podgrzewania wody na cele użytkowe (cwu). 

Reasumując, kotły na pellet firmy Windhager idealnie wpisują się w potrzeby nowoczesnego budownictwa energetycznego.  

Prezentacja urządzeń i rozwiązań systemowych 2018

Animacja działania kotła BioWIN 2 Exklusiv

BioWIN 2 / BioWIN 2 Touch / BioWIN lite montaż - złożenie urządzenia

myComfort aplikacja mobilna do obsługi urządzen WINDHAGER

Windhager Prezentacja producenta

Windhager BioWIN 2 TOUCH, BioWIN 2, BioWIN Lite prezentacja produktu 2017

Windhager PuroWIN Rewolucja w ogrzewaniu zrębką drzewną