Współczesne budownictwo jedno i wielorodzinne przeszło swoistą transformację w ciągu ostatnich dwóch dekad. W Polsce zaczyna stawiać się coraz więcej domów których powierzchnia użytkowa wynosi zdecydowanie mniej niż 200 m2. Wpływ na to mają zmieniający się styl życia mieszkańców (np. częste przeprowadzki i migracja za lepszą pracą) oraz świadomość ponoszenia wyższych wydatków na utrzymanie dużego domu. Nie jest tajemnicą, że wydatki związane z sezonem grzewczym potrafią pochłonąć ponad połowę sumy przeznaczonej na utrzymanie domu. Dlatego tak ważnym jest by poszczególne elementy naszej instalacji CO były właściwie dopasowane do potrzeb energetycznych naszego budynku. Istotną rolę gra tutaj kocioł centralnego ogrzewania, zasilany drewnem, peletem, węglem lub gazem. Szacuje się, że w Polsce najwięcej jest kotłów na paliwa stałe – na węgiel i drewno zaś pellet jako nowość dopiero zdobywa rynek w naszym kraju. Sieć gazowa choć jest systematycznie rozwijana, nadal nie wszędzie dociera.

 

Moc kotła a zapotrzebowanie budynku

Zapotrzebowanie budynku na moc wyrażamy w W/h na m2 ogrzewanej powierzchni na rok. Teraz porównajmy dwa domy:

  • dom średnio energetyczny – to dom wykonany wg współczesnych technologii. Parter + poddasze użytkowe. Materiał ścian to pustak ceramiczny lub beton komórkowy. Ocieplenie ścian styropian, połaci dachowej – wełna lub piana. Okna z potrójnymi szybami. Szacowana moc kotła dla najzimniejszego dnia (przyjmujemy temperaturę zewnętrzną -200C) to około 6 kW.

  • dom wysoko energochłonny – typowa „kostka” z lat 80'tych. Ściany dwuwarstwowe z pustką powietrzną. Ściany i podłoga nie ocieplona. Wymieniona stolarka okienna i drzwiowa. Balkon, garaż w bryle budynku. Praktycznie brak ocieplenia dachu. Taki dom, dla najzimniejszego dnia będzie (-200C) potrzebował blisko 24 kW mocy.

W obu przypadkach podaliśmy podobną powierzchnię użytkową, tj. około 160 m2. Zadana temperatura wewnętrzna to 220C. Jak widać, mimo tej samej powierzchni dom wybudowany wg technologii z lat 80'tych potrzebuje kotła o mocy około 400% większej niż dom wybudowany wg technologii współczesnych. Takie domy są najczęściej ogrzewane przez spalanie węgla lub drewna. Wysokie zapotrzebowanie na moc umożliwia uzyskanie wysokiej sprawności spalania paliwa stałego. 

Zapotrzebowanie budynku po przeprowadzonej termomodernizacji

Wróćmy do przykładu naszego domu wysoko energochłonnego. Postanowiliśmy przeprowadzić termomodernizację. W naszym kraju, najpopularniejsza jest przy użyciu styropianu, przyklejonego do fasady budynku i wykończonego warstwą tynku. Taki zabieg choć kosztowny, obniża zapotrzebowanie przykładowego domu o ponad połowę. Teraz taki dom zadowala się już tylko 12 kW mocy – przypomnijmy dla najzimniejszego dnia z temperaturą -200C.

A co z naszym kotłem, jeżeli jego moc się nie zmieniła ? Oczywiście będzie grzał on wodę ale już z dużo niższą sprawnością. Część opału wyleci nam przez komin zanieczyszczając środowisko a część zostanie w kominie w formie mazi (niższa temperatura spalin powoduje zaklejanie komina co z czasem niesie ryzyko pożaru). Kocioł najzwyczajniej w świecie będzie się dusił, bo jeśli zostanie uruchomiony z nominalną mocą to w domu będzie momentalnie za gorąco. Dlatego tak ważnym jest ponowne dopasowanie elementów instalacji centralnego ogrzewania po przeprowadzonych gruntownych remontach, które podnoszą sprawność energetyczną budynku.

Kocioł na pellet vs ekogroszek

Finansowo pellet jako źródło ciepła wychodzi w podobnej lub nieco wyższej cenie co ekogroszek. Jednak nowoczesny kocioł na pellet posiada ogromną zaletę w postaci modulacji mocy palnika. Przykładowo, najmniejszy kocioł z rodziny BioWin 2 Touch  potrafi spalać paliwo z mocą pomiędzy 3,3 – 9,9 kW zachowując wysoką sprawność nieosiągalną dla innych kotłów na paliwa stałe. Elastyczny dobór mocy pozwala na optymalne wykorzystanie kotła także w okresach przejściowych, gdzie zdarza się np. po prostu chłodny wieczór. Zamiana dotychczasowego kotła na paliwa stałe (typu węgiel, drewno, ekogroszek) na kocioł na pellety przebiega dużo płynniej niż w przypadku kotła zasilanego gazem. Nie ma potrzeby zmiany wkładu kominowego (w przypadku kotła gazowego jest dużo mniejsza średnica), temperatura wody na instalacji jest również podobna więc nie ma konieczności wymiany chociażby grzejników. O pełnej automatyce, braku kurzu, popiołu i po prostu wolnym dla nas czasie po prostu nie wypada pisać :)

Prezentacja urządzeń i rozwiązań systemowych 2018

Animacja działania kotła BioWIN 2 Exklusiv

BioWIN 2 / BioWIN 2 Touch / BioWIN lite montaż - złożenie urządzenia

myComfort aplikacja mobilna do obsługi urządzen WINDHAGER

Windhager Prezentacja producenta

Windhager BioWIN 2 TOUCH, BioWIN 2, BioWIN Lite prezentacja produktu 2017

Windhager PuroWIN Rewolucja w ogrzewaniu zrębką drzewną