Coraz więcej osób decyduje się ogrzewać dom biopaliwem, w postaci pelletu lub brykietu. Oba paliwa charakteryzują się wysoką kalorycznością, niską wilgotnością i wygodą użytkowania, dlatego nieraz trudno między nimi wybrać. Czym się od siebie różnią i w jakich piecach się je stosuje?

Pellet i brykiet – charakterystyka produktów


Podobieństwa

Pellet i brykiet to czyste i ekologiczne materiały opałowe, które podczas spalania nie wydzielają szkodliwych dla człowieka substancji ani dymu. Są wysokokaloryczne. Pozostawiają po sobie niewielką ilość popiołu. Wyróżniają się niską wilgotnością. Skutecznie zastępują inne paliwa. Łatwo je rozpalić. Zapewniają energooszczędne i ekonomiczne ogrzewanie budynku. Nie brudzą i nie trzeba ich sezonować. Po zakupie są od razu gotowe do użycia.

Różnice

Mimo że oba produkty są do siebie bardzo podobne, to można wskazać między nimi pewne istotne różnice. Pellet ma postać drobnego granulatu, natomiast brykiet ma formę sprasowanych pod wysokim ciśnieniem kostek i dużą gęstość. Swoim wyglądem przypomina nieco drewniane polana. Co więcej, pellet produkuje się w 100% z suchych, zmielonych i czystych trocin drzewnych. Z kolei w skład brykietu wchodzą: wióry, trociny oraz zrębki drewna. Warto również wspomnieć, że pellet świetnie zastępuje olej opałowy, gaz i węgiel, tymczasem brykietu używa się głównie w zastępstwie drewna i węgla. Poza tym pierwszy z materiałów pełni przede wszystkim funkcję paliwa podstawowego, podczas gdy brykiet ma kilka zastosowań. Doskonale sprawdzi się w roli paliwa podstawowego, uzupełniającego i rozpałki oraz jako paliwo do kominków.

Jaki piec wybrać?

Pellet i brykiet stworzono do spalania w różnych piecach. Pellet to biopaliwo przeznaczone do nowoczesnych systemów grzewczych i kominków. Co ważne, kotły na pellet w większości przypadków są zautomatyzowane i niemal bezobsługowe. Mają niewielkie rozmiary i są wyposażone w podajnik uzupełniający opał w zasobniku.

Jeżeli zaś chodzi o brykiet, to można go używać m.in. do palenia w kominkach, piecach kaflowych, kotłach wielopaliwowych i zgazowujących drewno. Zazwyczaj trzeba go dokładać ręcznie, chyba że zakupi się piec wyposażony w system bezpośredniego transportu paliwa.

A zatem jaki piec wybrać, by być w pełni zadowolonym? Jeżeli zależy ci na komforcie, bezpieczeństwie, wysokiej sprawności urządzenia i dysponujesz niewielką ilością miejsca pod montaż kotła – idealne będą piece na pellet o ergonomicznej budowie. Jeżeli nie przeszkadza ci ręczne dokładanie paliwa, to twoje potrzeby zaspokoi kocioł gazujący brykiet lub drewno.

Prezentacja urządzeń i rozwiązań systemowych 2018

Animacja działania kotła BioWIN 2 Exklusiv

BioWIN 2 / BioWIN 2 Touch / BioWIN lite montaż - złożenie urządzenia

myComfort aplikacja mobilna do obsługi urządzen WINDHAGER

Windhager Prezentacja producenta

Windhager BioWIN 2 TOUCH, BioWIN 2, BioWIN Lite prezentacja produktu 2017

Windhager PuroWIN Rewolucja w ogrzewaniu zrębką drzewną