Kupiłeś swój pierwszy piec na pellet, ale nie do końca wiesz, jak go użytkować? Chcesz, aby działał sprawnie, ekonomicznie i bezpiecznie, a paliwo w całości się spalało, wytwarzając odpowiednią ilość energii cieplnej? Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, dzięki którym szybko opanujesz sztukę prawidłowego ogrzewania budynku pelletem.

Palenie pelletem – pomocne wskazówki dla początkujących:

1. Do palenia używaj tylko dobrego jakościowo pelletu. Wybieraj czysty i w całości wyprodukowany z trocin drzewnych. Jest droższy, ale jego wartość energetyczna wyższa, więc jego mniejsza ilość pozwoli wytworzyć większą ilość ciepła.

2. Przechowuj materiał opałowy w suchym miejscu. Nie dopuść do jego zawilgocenia, bo to może sprawić, że będzie się gorzej spalał, a nawet zapcha podajnik lub doprowadzi do utworzenia się spieków.

3. Przed uruchomieniem kotła sprawdź, czy wszystkie czujniki, podajniki, regulatory itp. zostały podłączone do sterowników zarządzających jego pracą.

4. Zadbaj o dopływ świeżego powietrza do pieca i dobrą wentylację kotłowni. Najlepiej, aby w pomieszczeniu znajdował się wychodzący na zewnątrz budynku kanał pełniący funkcję nawiewu oraz drożny kanał wentylacyjny do odprowadzania spalin. Średnica otworu doprowadzającego powietrze nie powinna być mniejsza niż 16-20 cm, natomiast sam kanał musi przesłaniać czysta kratka maskująca, bo tylko wtedy kocioł zachowa właściwą sprawność.

5. Pamiętaj, że komin, do którego podłącza się kotły na pellet, nie powinien mieć zbyt dużego przekroju.

6. Staraj się utrzymywać ciąg na średnim poziomie, bo zbyt duży sprawi, że ogień zgaśnie lub paliwo za szybko się wypali. Pomoże ci w tym ruchoma klapka regulująca stały dopływ powietrza.

7. Podczas rozpalania ognia sprawdzaj kolor unoszącego się dymu. Powinien być biały lub jasnoszary, natomiast czarny oznacza nieprawidłową pracę palnika.

8. Na bieżąco uzupełniaj zasobnik, z którego pobierane jest paliwo. Oczywiście dotyczy to kotłów przystosowanych do ręcznego załadunku.

9. Zamontuj w pokoju regulator, dzięki któremu będziesz mógł sterować pracą urządzenia i z łatwością obniżać oraz podwyższać temperaturę w zależności od potrzeb.


Już wiesz, jakie warunki należy spełnić, by kotły na pellet mogły działać niezawodnie, a ogrzewanie pelletem było bezpieczne i ekonomiczne. Stosuj się do powyższych wskazówek, a zapewnisz sobie bezawaryjną pracę urządzenia i spore oszczędności.

 

Youtube

Facebook